SŁOWACKI - POEMA PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA O PIEKLE. Paryż 1839

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 12709
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 15 999,00 zł

SŁOWACKI Juljusz

POEMA PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA O PIEKLE.

Paryż 1839. 

Wyd. I (anonimowe). 

SŁOWACKI Juljusz

POEMA PIASTA DANTYSZKA HERBU LELIWA O PIEKLE.

Paryż 1839. Druk. Bourgogne et Martinet. 16d, str. [2], 106; format 11x15cm

Wyd. I (anonimowe).
 
Poemat powstały we Florencji pod wrażeniem podróży na Bliski Wschód. Tytułowy bohater poematu J. Słowackiego Poema Piasta Dantyszka herbu Leliwa o piekle szlachcic sarmata, który po śmierci pięciu synów i zdradzie ojczyzny przez szóstego - wyrusza na skargę do Boga. Jego droga prowadzi przez piekło zaludnione głównie przez wrogów politycznych Polski, a cel nie zostaje osiągnięty;
"noszący wyraźne piętno poemat dantejski o cierpieniu i śmierci" (LPPE) - jeden z najbardziej kontrowersyjnych i jednocześnie najciekawszych utworów poety. Poemat poprzedzony wierszem dedykacyjnym poświęconym Warszawie: "Ofiarowanie", dat. 15 XI 1838 we Florencji.
"Poema" miały być włączone do tomu "Trzy poemata", jednak sytuacja polityczna w kraju zmusiła Słowackiego do rezygnacji z tego zamiaru i ogłoszenia go anonimowo. 
 
Rzadkie!
 
TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI. GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI PODKREŚLONYMI ZŁOTYMI ORNAMENTAMI, DWOMA BARWNYMI SZYLDZIKAMI I ZŁOCONYMI NAPISAMI, W ZWIERCIADLE OKŁADEK EFEKTOWNY GŁĘBOKO TŁOCZONY ORNAMENT, OKŁADKI OKOLONE ZŁOCONĄ BORDIURĄ. PAPIER WYKLEJEK MARMORYZOWANY, WNĘTRZA WYKOŃCZONE MISTERNYM ZOTYM SZLACZKIEM,  CAŁOŚĆ W OCHRONNYM FUTERALE ZDOBIONYM PAPIEREM MARMORYZOWANYM.
 
Stan BDB-/ k.tyt. po kąpieli, miejscami rdzawe plamki [foxing], EFEKTOWNA OPRAWA, ŁADNY EGZEMPLARZ