ROGALIŃSKI - DOSWIADCZENIA SKUTKOW RZECZY POD ZMYSŁY PODPADAIĄCYCH ks. 1, wyd. 1770

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 16781
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

ROGALIŃSKI - DOSWIADCZENIA SKUTKOW RZECZY POD ZMYSŁY PODPADAIĄCYCH ks. 3, wyd. 1770

ROGALIŃSKI Józef

DOSWIADCZENIA SKUTKOW RZECZY POD ZMYSŁY PODPADAIĄCYCH

na publicznych posiedzeniach w Szkołach Poznańskich Societatis JESU na widok stawione y wykładane, Jego Krolewskiey Mosci panu naszemu Miłościwemu ofiarowane. Przex Xiędza Józefa Rogalińskiego, tegoż Zakonu, Matematyki y Fizyki doświadczaiącey Nauczyciela.

Poznań 1770. W Drukarni J. K. M. y Rzplitey Societatis JESU, str.(44), 299, (13), cz-b rycina przed str. tytułową, 3 rozkładane cz-b tablice poza tekstem, format 13,5x19 cm

 

Za "Historya literatury polskiej" Felixa Bentkowskiego (Nakładem Zawadzkiego 1814r.):

"Jest to pierwsze dzieło w języku polskim fizykę właściwą, stosownie do stanu owczesnego tey umiejętności, obszernie wykładające".

Dzieło ukazało się w 4 tomach wydanych w pięciu woluminach; tu księga pierwsza, wyd.2.

W treści m.in.: Bezwładność co iest? Ciągłość co iest w rozumieniu Newtona? Dyamenty mogą się zgiąć y spłaszczyć. Epicurus co trzymał o pierwszych początkach wszystkich rzeczy. Farby y malowidła zkąd pochodzą? Jad jaszczurki jakie ma cząstki? Kwiaty w ogrodach, czemu są wonnieysze wieczorem, niżeli koło południa? Lutowanie jakim sposobem się czyni? Marmur jakim sposobem można rozpuścić? Miedź iakim sposobem staie się krucha? Obięcie y rozłożystość ciał co iest? Ocet czemu szczypie w ięzyk? Odpychanie co iest? Okręty y statki większe, sposobnieysze są do żeglugi pod wodę, niż mnieysze. Pieczęci cudzych fałszowanie. Pieniądz złoty iak wagi nabiera? Robaczki w rożnych rozciekach y latoroślach, w wodzie moczonych. Rozcieki co są? Sól czemu przeszkadza do zepsucia mięsa? Srebro żywe do złota się garnie; iak go z niego zprowadzić? Stal co iest za kruszec? Światło na iak wiele cząstek może się dzielić? Sztychowania na blasze sztuka. Tutuniu ciągnienie iakim sposobem bydź może zdrowsze? Twardość ciał co iest? Wino zmieszane z z wodą nie obraca się w wodę, ani woda w wino. Woda morska dla czego słona? Zaćmienie Słońca lub Xiężyca przepowiedzieć iak szacowna sztuka? Złocić y srebrzyć miedź.

TWARDA OPRAWA SKÓRA Z EPOKI, NA GRZBIECIE ZWIĘZY ORAZ TŁOCZONE NAPISY

Stan DB/ otarcia oprawy, przerwania skóry, zamazane wpisy własnościowe, foxing, ślady zawilgocenia na kilkudziesięciu stronach, slad owada na wyklejce