REMARQUE- NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN wyd.1 Rój 1930

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9397
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 699,00 zł
  • Niedostępny

REMARQUE- NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN wyd.1 Rój 1930

REMARQUE Erich Maria

NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN

Z upoważnienia autora 

przełożył Stefan Napierski

wyd.1

Warszawa 1930, Towarzystwo Wydawnicze "Rój", str. 220 [4]; format 12,5x18,5cm

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA, NA PRZEDNIM LICU ZŁOCONY AUTOR I TYTUŁ DZIEŁA, NA GRZBIECIE DWA BARWNE SZYLDZIKI I BOGATE ZŁOCENIA, GÓRNE OBCIĘCIE KART BARWIONE

Na Zachodzie bez zmian (niem. Im Westen nichts Neues) – antywojenna powieść Ericha Marii Remarque’a, niemieckiego weterana pierwszej wojny światowej.

W 1933 roku naziści z rozkazu Josepha Goebbelsa, ówczesnego ministra propagandy zabronili wydawania dzieł Remarque’a i publicznie spalili jego książki. Nazistowska propaganda zaczęła rozpowszechniać nieprawdziwe informacje jakoby Remarque był potomkiem francuskich Żydów, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Kramer (sugerując, że Remarque to pseudonim, który powstał przez odwrócenie kolejności liter w nazwisku Kramer), oraz że Remarque nie służył aktywnie podczas pierwszej wojny światowej.

Pierwsze niemieckie wydanie ukazało się w styczniu 1929. W ciągu roku sprzedano milion egzemplarzy książki w samych Niemczech, następny milion rozszedł się za granicą. Na podstawie książki w 1930 nakręcono film pod tym samym tytułem, który zdobył dwa Oscary, w tym za najlepszy film. Dzieło wyreżyserował Lewis Milestone. Druga ekranizacja powieści powstała w 1979.

Dzieło weszło do ścisłego kanonu książek XX-go wieku.

Stan BDB-/ drobne przetarcia narożników okładki, niewielka tłusta plama na str.7/8, na str. 89/90 rozdarcie, poza tym ŁADNY EGZEMPLARZ