PAWLIKOWSKI - DWA ŚWIATY dedykacja autora

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 16357
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

PAWLIKOWSKI - DWA ŚWIATY

PAWLIKOWSKI Michał

DWA ŚWIATY

Londyn 1952, Komitet Wyd. "Veritas", str. 502, 6 map; format 14x22 cm

 

Na k.tyt. dedykacja opatrzona autografem Autora!

 

Spis treści:

I. Problem. Cywilizacja – ustalenie pojęcia. Co to jest cywilizacja?

II. Europa i Azja w mroku czasów.

III. Dwa źródła światopoglądów.

IV. Dziedzictwa narodów europejskich. [niejednolitość cywilizacyjna Europy. Wracamy do historii. Żydzi. Niemcy. Mgła nad Londynem. Preliminaria rosyjskie. Polska. Zwierciadło literatury]

V. Nauka.

VI. Co to jest Naród?

VII. Co to jest "rasa"?

 

Z noty wydawniczej:

Nasz okres zamętu, nieszczęść i złych przeczuć potrzebuje gwałtownie syntez, jak rozpoznania choroby i wskazania leków. Wszyscy tę potrzebę czujemy, Wielu z nas kusiło się o podjęcie takiej, jakże olbrzymiej i trudnej pracy. Książka Michała Pawlikowskiego jest pierwszą taką pełną i ukończoną syntezą. Nie wdając się w ocenę jej niepospolitej wartości, trzeba stwierdzić, iż jest to książka, jakiej dotąd we wspomnianym zakresie nie było.

JÓZEF KISIELEWSKI

 

Zagadnienie cywilizacji jest jednym z wymagających sięgnięcia tak daleko, jak tylko można w przeszłość rodzaju ludzkiego. Pawlikowski sięga w nie jednak nieco inaczej, niż zwykle badacze dziejów, ciekawi przeszłości. Jego pobudką jest teraźniejszość. Zmagają się w olbrzymim napięciu i zasięgu przeciwne sobie pojęcia i dążenia: Dwa światy. Aby zrozumieć to, co się dziś dzieje, stara się dociec i pokazać, jak narastało to przeciwieństwo. Czytelnik przyjdzie do gotowego. Trzeba było poznać dotychczasowe wyniki nauki, zestawić sprzeczne poglądy, przemyśleć je, oświetlić przeciwieństwa, ocenić, przerzucić wyłaniające się stąd wnioski na zjawiska dzisiejsze. Ten dorobek wieloletniej pracy Michała Pawlikowskiego, rzetelnej i bystrej, zawarty jest w książce, która wiele nauczy i bardzo pobudzi do myślenia.

STANISŁAW STROŃSKI

Chociaż Pawlikowski sam skreśla swoją książkę jako polityczną, jest to typ książki zupełnie odmienny od wszystkich politycznych wydawnictw, jakie ukazały się od czasów przedwojennych. Przedmiotem polityki w naszych czasach jest już nie program ekonomiczny, polityczny czy dyplomatyczny, ale obrona naszej cywilizacji jako całości. W postaci książki Pawlikowskiego mamy przed sobą owoc wszechstronnych stadiów. Autor posługuje się nietylko skalpelem naukowca, ale i piórem poety, pobudza do myślenia i do czynu. Mówiąc, czy to o sprawach najbardziej odległych w czasie, czy wprost o sprawach wiecznych, każdym nerwem przekazuje nam swoje wyczucie ich dzisiejszej aktualności i ważności.

WOJCIECH WASIUTYŃSKI

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA

Stan BDB-/ drobne otarcia oprawy, ŁADNY EGZEMPLARZ