MACDONELL- NAPOLEON I JEGO MARSZAŁKOWIE z 28 portretami

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8268
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 249,00 zł

MACDONELL A. G.

NAPOLEON I JEGO MARSZAŁKOWIE

MACDONELL Archibald Gordon

NAPOLEON I JEGO MARSZAŁKOWIE

z 28 portretami

Warszawa br. [1938], Trzaska, Evert i Michalski, seria Biblioteka Wiedzy, str. 282; format 14,5x21 cm;

"Macdonell zginął w wieku 45 lat, nie pozostawiając po sobie wielkich, ponadczasowych dzieł. Pozostawił jednak książkę "Napoleon i jego marszałkowie", która doczekała się pierwszego wydania angielskiego w 1934 roku. Natomiast w języku polskim wydano ją po raz pierwszy w 1938 w przekładzie Feliksa Rutkowskiego, a drugie wydanie ukazało się dopiero w 1992 roku.
Nie należy traktować jej jako podręcznika historii, ale jako powieść historyczną, która obiektywnie i kompetentnie przedstawia obraz epoki napoleońskiej. Nie ma w niej mowy o ekonomice ani polityce zagranicznej Francji, nie znajdziemy też analizy postaw jej społeczeństwa. Znajdziemy zaś barwny opis Napoleona i jego dwudziestu sześciu marszałków. Dlatego, że jest to powieść o losach największego w historii wodza i jego żołnierzach. Możemy w niej również dostrzec przypowieść o trudnej sztuce kierowania ludźmi, której zasady są wspólne dla wszystkich epok."

Źródło: Andrzej Nieuważny - posłowie do książki Archibalda Gordona Macdonella - Napoleon i jego marszałkowie - w tłumaczeniu Feliksa Rutkowskiego - II wydanie polskie - Wydawnictwo PULS Londyn 1992

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA, GÓRNE OBCIĘCIE KART BARWIONE

Stan DB+/ przybrudzenia oprawy, pieczęci