LIMANOWSKI- STANISŁAW WORCELL mason wyd.1910 ryciny

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 7868
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 279,00 zł
  • Niedostępny

LIMANOWSKI- STANISŁAW WORCELL wyd.1910 ryciny

LIMANOWSKI Bolesław, dr

STANISŁAW WORCELL

życiorys

napisał..

z 7 rycinami

Kraków br. [1910], Spółka Nakładowa Ksiażka, stron 417, 7 k. tablic z ilustr. na papierze kredowym; format 16x23 cm

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA Z BARWIONYMI TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, GÓRNE OBCIĘCIE KART ZŁOCONE

 

Stanisław Gabriel Worcell (ur. 26 marca 1799 w Stepaniu na Wołyniu, zm. 3 lutego 1857 w Londynie) – polski działacz polityczny, publicysta.

Pochodził z hrabiowskiej rodziny przybyłej do Polski w czasach saskich. Kształcił się w Liceum Krzemienieckim[1]. We wczesnym wieku zaczął się interesować ówczesną myślą europejską i ideami socjalizmu utopijnego. Był członkiem loży masońskiej[2]. Uczestnik walk partyzanckich na Wołyniu. 11 sierpnia 1831 roku odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[3]. W 1831 r. został wybrany posłem z powiatu rówieńskiego na sejm powstańczy[4].

Po powstaniu listopadowym udał się na emigrację do Francji i Anglii. Wielokrotnie zmieniał organizacje, w których działał: najpierw był w Towarzystwie Demokratycznym Polskim (TDP), skąd w 1835 r. go usunięto, następnie był jednym ze znaczących założycieli Gromad Ludu Polskiego, potem odszedł do Zjednoczenia Emigracji, a na koniec powrócił znowu do TDP. Przyjaźnił się z włoskim politykiem Giuseppe Mazzinim.

Pod pseudonimem Gryzomir Tukan działał w Towarzystwie Szubrawców.

Autor rozprawy ideologicznej „O własności”.

Jego brat, Mikołaj Worcell, uwięziony w 1827, zesłany został do karnej kompanii na Kaukaz. Uwolniony w drodze łaski w 1843 r. wrócił do kraju. Zwrócono mu skonfiskowane po powstaniu listopadowym rodowe dobra.

Źródło: wikipedia.org

 

Stan DB/ wyklejki podklejone na zgięciu, kilka podklejeń kart, ładnie zachowana oprawa!