KRASIŃSKI- IRYDION Poznań 1851

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8994
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 1 699,00 zł

KRASIŃSKI- IRYDION Poznań 1851

KRASIŃSKI Zygmunt

IRYDION

Poznań 1851, Druk i nakład W. Stefańskiego, str. [4], 284, [4]; format 12,5x21 cm

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, EFEKTOWNY PIĘCIOPOLOWY GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, W DRUGIM POLU ZŁOCONA TYTULATURA, W POZOSTAŁYCH POLACH OZDBNE WYPEŁNIENIE O ZGEOMETRYZOWANYM CHARAKTERZE; OBCIĘCIA KART PRÓSZONE; OZDOBNA WYKLEJKA.

Wydanie 2 (anonimowe), a zarazem pierwsze na ziemiach polskich.

Irydion – dramat romantyczny Zygmunta Krasińskiego napisany w 1835 w Wiedniu, a wydany anonimowo w pierwszych dniach kwietnia 1836 w Paryżu. Obok Nie-Boskiej komedii najwybitniejszy dramat Krasińskiego, zaliczany do kanonu najwyższych i najciekawszych osiągnięć polskiej dramaturgii na równi z tragediami Słowackiego i Dziadami Adama Mickiewicza.

Pomysł dramatu narodził się na przełomie 1832/1833 roku podczas pobytu autora w Petersburgu i powracał z rozmaitym nasileniem aż do połowy 1835 r. Proces powstawiania Irydiona przebiegał nieomal równolegle z pracami nad Nie-Boską komedią ukończoną w 1833 r.

„Irydion należy do najwyższych osiągnięć światowych w zakresie utworów osnutych na motywach rzymskich i może mierzyć się z dramatami Szekspira […] Dialog Irydiona z prawnikiem Ulpianem należy do najwyższych osiągnięć w dramaturgii”. Źródło: J.Krzyżanowski, "Dzieje literatury polskiej od początków do czasów najnowszych", Warszawa 1970, str. 291.

Stan DB/ ubytek jednego narożnika oprawy, pozostałe narożniki oraz krawędzi przetarte, przebarwienia, zabrązowienia papieru, rdzawe plamki [foxing], miejscami silne