KOŹMIAN- PAMIĘTNIKI t.1-6 (komplet w 2 wol.) wyd. 1907r.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9763
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 1 499,00 zł

KOŹMIAN- PAMIĘTNIKI t.1-6 (komplet w 2 wol.) wyd. 1907r.

[KOŹMIAN Kajetan]

PAMIĘTNIKI KAJETANA KOŹMIANA

obejmujące wspomnienia od roku 1780 do roku 1815

T.1-6 (komplet w 2 wol.)

Warszawa 1907r., Redakcya i Administracya Warecka, str. ca 120-140 każdy tom; format 11,5x18cm

Kajetan Koźmian (ur. 31 grudnia 1771 w Gałęzowie koło Bychawy, zm. 7 marca 1856 w Piotrowicach), poeta polski, krytyk literacki, pamiętnikarz.

Pobrał staranne wykształcenie prawnicze w Zamościu i Lublinie, a następnie aplikował w palestrze lubelskiej. Pełnił wiele stanowisk urzędniczych i politycznych: sekretarz Lubelskiej Komisji Wojewódzkiej w czasie powstania kościuszkowskiego, administrator rządowy w Księstwie Warszawskim, w 1812 powołany jako sekretarz Rady Generalnej Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego, administrator rządowy w Królestwie Polskim, senator – kasztelan Królestwa Polskiego.
Związany był również z masońską lożą Świątynia Izis i towarzystwem Iksów. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, m.in. Zygmuntem Krasińskim, Cyprianem Kamilem Norwidem, ks. Stanisławem Staszicem,Julianem Ursynem Niemcewiczem i Chopinem. Należał do największych przeciwników romantyzmu, uznając Mickiewicza za wichrzyciela. Był również przeciwnikiem powstania listopadowego.


„Pamiętniki” ukazały się pośmiertnie i stanowią „najbardziej wartościowe dzieło jego [autora] życia [...]. Zawarta w nich historia kilku pokoleń, jasność stylu, niepospolita siła plastyki tworzą z nich cenny dokument cywilizacji i obyczajów społeczeństwa” (PSB).

 

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, NA GRZBIECIE WYPUKŁE ZWIEZY, TŁOCZENIA I ZŁOCENIA.

Stan DB/ BDB/ ślady owada na grzbiecie jednego tomiku, drugi grzbiet po fachowej konserwacji, wzmocnione wyklejki, bloki w stanie nienagannym, pomimo drobnych wad ŁADNY EGZEMPLARZ