KALICKI - BOGUSŁAW RADZIWIŁŁ. KONIUSZY LITEWSKI. SZKIC HISTORYCZNY
KALICKI Kalicki
BOGUSŁAW RADZIWIŁŁ. KONIUSZY LITEWSKI.
SZKIC HISTORYCZNY
Kraków 1878 r.; czcionkami Drukarni Czasu; str. 194, [1]; format 14x22 cm
Bogusław Radziwiłł herbu Trąby (ur. 3 maja 1620 w Gdańsku, zm. 31 grudnia 1669 pod Królewcem) – książę Świętego Cesarstwa Rzymskiego, wielokrotny poseł na Sejm Rzeczypospolitej, starosta barski, koniuszy wielki litewski od 1646, chorąży wielki litewski od 1638, feldmarszałek szwedzki, generalny namiestnik Prus Książęcych w latach 1657–1669.
Ostatni męski przedstawiciel kalwińskiej linii Radziwiłłów na Birżach i Dubinkach. Prawnuk Mikołaja Radziwiłła Rudego. Syn Janusza Radziwiłła, kasztelana wileńskiego, i Elżbiety Zofii Hohenzollern, córki margrabiego-elektora brandenburskiego Jana Jerzego Hohenzollerna. Brat przyrodni księcia sasko-lauenburskiego Franciszka Erdmanna.
Postać kontrowersyjna: z jednej strony określany jest jako zdrajca I Rzeczypospolitej i magnat dbający wyłącznie o swoje prywatne interesy i majątki, z drugiej strony uważany za patriotę chcącego ocalić Wielkie Księstwo Litewskie przed władzą carów Rosji. Protektor protestantyzmu na Litwie i Podlasiu. Jeden z najbogatszych i najbardziej wpływowych przedstawicieli rodu Radziwiłłów w XVII wieku.
We współczesnej kulturze popularnej Bogusław Radziwiłł znany jest przede wszystkim jako postać z XIX-wiecznej powieści historycznej Potop Henryka Sienkiewicza oraz jako czarny charakter z filmu fabularnego Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana.
Rzadkie!
TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NA WZÓR ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI, GRZBIET PŁASKI ZE ZŁOCENIAMI, W NAROŻNIKACH OKŁADEK GŁĘBOKO TŁOCZONE I ZŁOCONE EFEKTOWNE ZDOBNIKI POŁĄCZONE OZDOBNYM SZLACZKIEM, DOOKOŁA OZDOBNA BORDIURA TŁOCZONA NA ŚLEPO I ZŁOTO. OZDOBNY PAPIER MARMURKOWY NA WYKLEJKACH, OBCIĘCIA KART ZŁOCONE. WNĘTRZE OKŁADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM SZLACZKIEM. ZACHOWANA OKŁADKA WYDAWNICZA BROSZUROWA.
Stan BDB-/ okładka wydawn. po konserwacji, nieliczne rdzawe plamki, EFEKTOWNA OPRAWA