FAUCHER- HISTOIRE DU CARDINAL DE POLIGNAC t.1-2

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10290
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

FAUCHER- HISTOIRE DU CARDINAL DE POLIGNAC t.1-2

FAUCHER

HISTOIRE DU CARDINAL DE POLIGNAC

Archevêque d'Auch, Commandeur de l'Ordre du Saint-Esprit, Ambassadeur de France en Pologne, en Hollande et à Rome, des Académies des Sciences, Françoise, & des Inscriptions & Belles-Lettres

t.1-2 (komplet w 2wol.)

Paris, chez d'Houry, Imprimeur-Libraire, 1777, str. XXIV, 443, [1] k. portret (frontispis) + 528; format 10x17cm

Wnikliwa biografia Melchiora de Polignac, właściwie: Polignano a Mare (ur. 11 października 1661 w Lavoûte-sur-Loire, zm. 20 listopada 1742 w Paryżu) – włoski ego duchownego w służbie francuskiej, dyplomaty, kardynała od 30 stycznia 1713 roku, członka Akademii Francuskiej od 26 maja 1704 roku.

W roku 1693 został wysłany do Polski. Pamiętnikarz Philippe Dupont tak opowiada o przyjeździe Polignaca i jego pobycie na dworze Jana III Sobieskiego: "Ludwik XIV mianował ambasadorem opata de Polignac, obecnie kardynała. Ten podjął wielce ryzykowną podróż w czasie wojny, jaką Francja prowadziła przeciw wszystkim. Statek, który przewoził jego służbę, srebra i meble, natknął się na burzę na Morzu Bałtyckim i był zmuszony zacumować w Rugenwalde. Gdy dowiedziano się o tym w Berlinie, gubernator portu natychmiast otrzymał rozkaz aresztowania wszystkich i przysłania ich na dwór. Król Polski, dowiedziawszy się o tym procederze, wysłał skargę do króla Prus i zajął się tą sprawą tak, że lokaje zostali wypuszczeni, a mienie zwrócone. Za zastawę stołową zapłacono gotówką". Stał się zaufanym człowiekiem króla.

Po śmierci Jana III Sobieskiego Polignac otrzymał od Ludwika XIV zadanie doprowadzenia do wybrania na tron polski księcia de Conti. Gdy misja ta zakończyła się niepowodzeniem, został po powrocie do Francji zmuszony do pozostawania przez cztery lata na wygnaniu w swym opactwie w Bon-Port.

Bardzo rzadkie!

Estreicher lokalizuje tylko jedną bibliotekę posiadającą to dzieło.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA MARMORYZOWANA Z EPOKI, BOGATO WYZŁOCONE GRZBIETY Z DWOMA BARWNYMI SZYLDZIKAMI ZE ZŁOCONĄ TYTULATURĄ I NUMERACJĄ TOMÓW, OBCIĘCIA KART BARWIONE NA CZERWONO

Stan BDB-/ drobne otarcia, przetarcia opraw, ŁADNY KOMPLET