CONSTANT - O MONARCHII KONSTYTUCYYNEY I RĘKOYMIACH PUBLICZNYCH wyd. 1831

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 11552
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 1 299,00 zł

CONSTANT - O MONARCHII KONSTYTUCYYNEY I RĘKOYMIACH PUBLICZNYCH wyd. 1831

CONSTANT Benjamin

O MONARCHII KONSTYTUCYYNEY I RĘKOYMIACH PUBLICZNYCH

rzecz wyięta z dzieł..

przekładnia

WINCENTEGO NIEMOIOWSKIEGO

Cz. II

W Warszawie 1831, nakłądem właścicieli Kuryera Polskiego, str. [4], 322, [12], format 13,5x22,5cm

Henri Benjamin Constant de Rebecque - (ur. 25 października 1767 w Lozannie, zm. 8 grudnia 1830 w Paryżu) – francuski pisarz, filozof i polityk liberalny pochodzenia szwajcarskiego. W młodości studiował m.in. we Francji i w Wielkiej Brytanii. 

Jest twórcą nowoczesnej teorii monarchii konstytucyjnej. Koncepcję tę tworzy, poszerzając trójpodział władzy Monteskiusza o władzę królewską – regulującą i pośredniczącą między innymi władzami. Władza królewska ma być jednocześnie neutralna i nie brać aktywnego udziału w polityce. Władza wykonawcza ma należeć do ministrów odpowiedzialnych przed królem. Władza prawodawcza ulega natomiast podziałowi na reprezentacyjną trwałą (sprawowaną przez wyższą izbę parlamentu) oraz reprezentacyjną opinii (sprawowaną przez izbę niższą). Poza niezawisłą, oddzieloną od pozostałych władz, władzą sądowniczą, w koncepcji Constanta pojawia się jeszcze władza municypalna, należąca do samorządu mieszkańców prowincji. W założeniu miała ona tworzyć przeciwwagę dla władzy centralnej, przeciwstawiać się jej przerostowi. W idei Constanta władza ma być trzymana w ryzach przez prawo, czyli ograniczona. Ma być jednocześnie skuteczna, a więc silna.

Wielkimi zwolennikami tez konstytucyjnych Constanta byli kaliszanie – szlacheckie liberalne stronnictwo działające w latach 1820–1831 w Sejmie Królestwa Polskiego. W 1831, w okresie powstania listopadowego, jeden z przywódców kaliszan Wincenty Niemojowski opublikował wybór pism politycznych Benjamina Constanta pod tytułem "O monarchii konstytucyjney i rękoymiach publicznych".

 

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI. OKŁADKI OKOLONE SKROMNĄ POJEDYNCZĄ ZŁOTĄ LINIĄ. GRZBIET PŁASKI Z EFEKTOWNYMI ZŁOCENIAMI I BARWNYMI SZYLDAMI. OBCIĘCIA KART BARWIONE. WYKLEJKI Z RĘCZNIE BARWIONEGO W MASIE I LAKIEROWANEGO PAPIERU MARMURKOWEGO.

Stan BDB-/ pieczęci "Wyłączono z zasobu Dubletów Bibl. Jagiell.", ostatnia k. ze śladem dawnego zalania, DEKORACYJNY EGZEMPLARZ