BOZIEWICZ- POLSKI KODEKS HONOROWY wyd. 1938

  • szt.
  • 1 499,00 zł

BOZIEWICZ- POLSKI KODEKS HONOROWY wyd. 1938

BOZIEWICZ Władysław

POLSKI KODEKS HONOROWY 

część I - zasady pokojowego postępowania honorowego,

część II - pojedynek

Wyd. siódme.

Warszawa - Kraków 1938, Nakł. Księgarni J. Czerneckiego, s. 128, format 13x19 cm.

Polski kodeks honorowy (znany też jako kodeks Boziewicza) – publikacja z 1919 dotycząca zasad postępowania honorowego, a w tym odbywania pojedynków, autorstwa Władysława Boziewicza. W Polsce międzywojennej podstawowy dokument (choć pozaprawny) regulujący te zasady.

W Kodeksie daje się zauważyć próbę uwspółcześnienia zasad dotyczących pojedynków. Za osoby "honorowe" tzn. zdolne do pojedynku uważa się nie tylko szlachtę, ale również osoby płci męskiej, które z powodu wykształcenia, inteligencji osobistej, stanowiska społecznego lub urodzenia wznoszą się ponad zwyczajny poziom uczciwego człowieka w tym z wykształceniem co najmniej średnim lub wykonujących zawody twórcze, a także sprawujących ważne funkcje społeczne ([...]W myśl tej zasady należy udzielić satysfakcji honorowej wieśniakowi, który jest posłem na sejm. - Art. 5).

Autor wykazuje też troskę o to by pojedynek spowodował możliwie mały uszczerbek na zdrowiu (stąd np. wskazuje na wymóg dezynfekcji broni białej). Zakazuje też pojedynków toczonych z założenia do śmierci jednego z uczestników. W stosunku do czasów wcześniejszych zawęża też rodzaj broni uznawanej za honorową. Z drugiej jednak strony nie dopuszcza przeprosin czy usprawiedliwienia już po ustaleniu warunków pojedynku (można to zrobić wcześniej lub już po odbytym pojedynku). Odradza też (choć dopuszcza) pojedynki "do pierwszej krwi" skoro tego rodzaju warunek sprowadza pojedynek do rzędu zabawy, w której lekkie zadraśnięcie daje możność uchodzenia za taniego bohatera (Art. 230).

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA, NA GRZBIECIE WYPUKŁE ZWIEZY, TŁOCZENIA I ZŁOCENIA, NA OBU LICACH TŁOCZONE SKRZYŻOWANE PISTOLETY OKOLONE POTRÓJNĄ ZŁOCONĄ RAMKĄ, OBCIĘCIA KART BARWIONE, WYKLEJKI Z PAPIERU MARMORYZOWANEGO, ZACHOWANE OKŁADKI KARTONOWE WYDAWNICZE

Stan BDB-/ ŁADNY EGZEMPLARZ