BOCCACCIO- DEKAMERON wyd. 1930r. ilustracje MAJI BEREZOWSKIEJ

  • szt.
  • 2 799,00 zł

BOCACCIO- DEKAMERON ryciny

BOCACCIO Giovanni

DEKAMERON

pełne wydanie 100 powieści

przełożył z włoskiego, komentarzami i posłowiem opatrzył dr Edward Boye

słowo wstepne Kornela Makuszyńskiego

ilustracje Maji Berezowskiej

Warszawa 1930, Nakładem Bibljoteki Arcydzieł Literatury, str. 743, ilustracje na osobnych tablicach, format 20 x 27,5 cm

Najbardziej okazałe pod względem edytorskim, pełne wydanie 100 powiesci Boccaccia, ozdobione wysublimowanymi, subtelnymi ilustracjami Maji Berezowskiej. 

Maja Berezowska - malarka i ilustratorka - rysunku uczyła się w Petersburgu u Mikołaja Roericha, następnie studiowała w Monachium i w Krakowie u Józefa Pankiewicza i Leona Wyczółkowskiego. W roku 1916 debiutowała ilustracjami do opowiadania Kornela Makuszyńskiego. Współpracowała z wieloma wydawcami, zamieszczała swoje rysunki w pismach satyrycznych. Od 1924 należała do ugrupowania „Rytm”.

Rozgłos przyniosły jej ilustracje do oferowanego tu Dekamerona Boccacia (1930).

Około 1932 wyjechała do Paryża i tam nawiązała współpracę z czasopismami francuskimi. W Paryżu miała trzy wystawy indywidualne, a jej prace cieszyły się dużym wzięciem. W 1937 wróciła do Warszawy. W czasie wojny była więziona na Pawiaku, następnie wywieziona do Ravensbrück. Powodem był cykl 11 rysunków Miłosne przygody słodkiego Adolfa zamieszczony w 1935 r. w „Ici Paris”. W 1947 wróciła do Warszawy i umieszczała rysunki w wielu czasopismach.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, NA LICACH OZDOBNE ZŁOCONE BODIURY ORAZ GŁĘBOKO TŁOCZONE MISTERNE ZDOBNIKI, BOGATO WYZŁOCONY I ZDOBIONY GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, OZDOBNY PAPIER MARMURKOWY RĘCZNIE BARWIONY W MASIE NA WYKLEJKACH, WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOCONĄ ROLKĄ. OBCIĘCIA KART BARWIONE. 

Stan BDB/ PIĘKNY EGZEMPLARZ