Zbigniew Nienacki czyli Pan Samochodzik kontratakuje!

26-10-2016

nienacki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbigniew Nienacki czyli Pan Samochodzik kontratakuje!

W latach 1964-1985 Zbigniew Nienacki napisał cykl 12 powieści o przygodach Pana Samochodzika. Jego bohaterem jest pan Tomasz, początkowo dziennikarz, który ukończył historię sztuki i przez kilka lat pracował w prowincjonalnych muzeach, aby podjąć pracę w Centralnym Zarządzie Muzeów, gdzie zajmuje się poszukiwaniem i odzyskiwaniem zaginionych zbiorów muzealnych oraz walką z fałszerzami dzieł sztuki. 

W serii ukazały się:

 1. Wyspa Złoczyńców (wyd. 1964)
 2. Pan Samochodzik i templariusze (wyd. 1966)
 3. Księga strachów (wyd. 1967)
 4. Niesamowity dwór (wyd. 1970)
 5. Nowe przygody Pana Samochodzika (wyd. 1970)
 6. Pan Samochodzik i zagadki Fromborka (wyd. 1972)
 7. Pan Samochodzik i Fantomas (wyd. 1973)
 8. Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic (wyd. 1975)
 9. Pan Samochodzik i Winnetou (wyd. 1976)
 10. Pan Samochodzik i Niewidzialni (wyd. 1977)
 11. Pan Samochodzik i złota rękawica (wyd. 1979)
 12. Pan Samochodzik i człowiek z UFO (wyd. 1985)

"W książkach o Panu Samochodziku Nienacki nawiązywał do tematów i postaci wykreowanych przez popkulturę, jak np. tajemnica Bursztynowej Komnaty, skarb templariuszy, zakon różokrzyżowców, historia wolnomularstwa. Z postaci popkultury, o jakich pisał w powieściach, warto wymienić Jamesa Bonda ("Księga strachów"), Winnetou ("Pan Samochodzik i Winnetou"), Kapitana Nemo ("Nowe przygody Pana Samochodzika"), Fantomasa ("Pan Samochodzik i Fantomas"), Simona Templara z serialu "Święty" ("Pan Samochodzik i złota rękawica"). Kapitanem Nemo okazała się dziewczyna ze ślizgaczem walcząca z bandą chuliganów, Fantomasem – złodziej obrazów z zamków nad Loarą, zaś pseudonim Winnetou przybrał artysta-plastyk z Mazur." Źródło: culture.pl

Pierwotnie wszystkie części ukazywały się w różnych wydawnictwach (głównie „Nasza Księgarnia”) i różnej szacie graficznej, jako oddzielne powieści; kolejność ich wydania nie pokrywała się z kolejnością napisania książki czy chronologią serii.

W latach 1980-1987 olsztyńskie Wydawnictwo Pojezierze jako pierwsze uporządkowało i wznowiło wszystkie części w jednorodnej szacie graficznej z ilustracjami Szymona Kobylińskiego (z wyjątkiem części 8). Określona hasłem „Biała seria” cieszyła się ogromną popularnością czytelników z nakładem przekraczającym ponad 100 tys. egz.

Chciałoby się rzecz: wszyscy znamy i kochamy. Książki cieszyły się i wciąż cieszą ogromną popularnością. 

Dziś umożliwiamy Państwu nabycie zarówno kultowej "Białej serii", jak i wielu innych pierwszych wydań książek Nienackiego. Dlaczego warto, o tym pisaliśmy już jakiś czas temu.

Lubicie to, dajcie łapkę w górę!

 

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

http://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png