Polska oczami Pawła Jasienicy

24-04-2018

POLSKA OCZAMI PAWŁA JASIENICY

Polska Piastów, Polska Jagiellonów oraz Rzeczpospolita obojga narodów to słynny cykl esejów historycznych napisanych przez Pawła Jasienicę. Książki napisane barwnym, żywym językiem, ze specyficznym podejściem do historii. Jasienica nie pisze o suchych faktach, ale wysnuwa odważane tezy, analizuje i zgłębia temat, rysuje wierne tło historyczne. Jak podaje sam autor - książki, które pisze nie roszczą sobie pretensji do rangi dzieł naukowych, nie są podręcznikami ani popularyzacją nauki. To są zwyczajne eseje, którym przysługują te same prawa, którymi cieszą się dramat, poezja czy powieść. 

Polska Piastów stanowi - według słów samego autora - swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. 

Polska Jagiellonów pokazuje z kolei wszechstronną wizję wydarzeń politycznych, życia społecznego i kulturalnego w czasach panowania dynastii tytułowych Jagiellonów.

Rzeczpospolita obojga narodów to opis burzliwych dziejów Polski przedrozbiorowej.

Cykl ten cieszył się -i wciąż cieszy- ogromną popularnością kolejnych pokoleń czytelników, o czym świadczą kolejne wydania. Autor uchodzi za jednego z najlepszych pisarzy historycznych naszych czasów. 

Dziś mamy zaszczyt przedstawić naszą wizję oprawy książkowej tego dzieła, której inspiracji należy poszukiwać głównie w oprawach starodruków, ale także pracach słynnej introligatorki Heleny Karpińskiej.

Oprawa w naturalną skórę juchtową z głębokimi, wyraźnie wyczuwalnymi pod ręką, przetłoczeniami oraz skromnymi złoceniami. Oprawa dość surowa, ze skromnymi, ale bardzo efektownymi zdobieniami. W zwierciadle okładek orzeł w koronie. Na grzbiecie wypukłe zwięzy. Wnętrza okładek wykończone ozdobnym szlaczkiem. Ozdobny papier marmurkowy na wyklejkach. Obcięcia kart barwione.

Dwie wersje kolorystyczne:

-skóra naturalna ze ślepymi tłoczeniami oraz zdobieniami barwionymi na czerwono.

 

-skóra ręcznie barwiona z tłoczeniami i skromnymi złoceniami.

 

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png