Ozdobne wyciski na oprawach, czyli superekslibrisy na zabytkowych książkach.

15-01-2019

polskie starodruki, starodruki polonica, rzadkie książki przedwojenne, cenne książki, antykwariat sobieski

Ozdobne wyciski na oprawach, czyli superekslibrisy na zabytkowych książkach.

Superekslibris (z łac. super – wyższy, ex libris – z ksiąg) – szczególna forma ekslibrisu, znaku własnościowego książki, stanowiąca część wystroju introligatorskiego oprawy.

Superekslibrisy pojawiły się wcześniej niż właściwe ekslibrisy, wklejane na osobnych karteczkach na wewnętrznej stronie okładki, już w XIV w. Zazwyczaj wykonane były techniką tłoczenia, czyli wycisków na skórze, często ze złoceniem, i przedstawiały motywy heraldyczne lub inicjały, najczęściej umieszczane centralnie w polu oprawy, rzadziej na grzbiecie. Stosowane najczęściej na bibliofilskich oprawach skórzanych, ale czasem również płóciennych i papierowych.

Dziś pokusimy się o pokazanie książki [chociaż tu można by polemizować, czy to właściwie książka] wyjątkowej, bo oflagowanej godłem króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego:

SUPEREKSLIBRIS KRÓLA POLSKIEGO STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO

Stanisław Bogusław Leszczyński herbu Wieniawa (ur. 20 października 1677 we Lwowie, zm. 23 lutego 1766 w Lunéville) – król Polski w latach 1705–1709 i 1733–1736 jako Stanisław I Leszczyński, książę Lotaryngii i Baru w latach 1738–1766, wolnomularz.

Ozdobna kasetka [pudełko, futerał] imitujące dziełoPhillipe'a Borniera "Conferences des Odonanses de Louis XIV", Paris 1733. W podonych kasetkach imitujących wolumin władca mógł ukryć tajną lub prywatną korespondencję, małą sztukę broni czy nawet butelczynę z alkoholem. Wrażenie woluminu dopełnia użycie karty przedtyt.,  tyt. oraz kolejnych 13 kart liczbowanych dzieła. Takie schowki doskonale komponowały się z resztą księgozbioru i skrywały tajemnice przed niepożądanym wzrokiem. Format kasetki 19 x 25 cm, wymiary wnęki - schowka 14,5 x 21cm.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI. GRZBIET Z PODZIAŁEM NA POLA, BOGATO ZŁOCONY. W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA ZLOCONY SUPEREKSLIBRIS KRÓLA POLSKIEGO STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO: TARCZA PIĘCIOPOLOWA, W PRZECIWLEGŁYCH POLACH HERBY POLSKI I LITWY, W POLU SERCOWYM KRÓLEWSKI HERB WIENIAWA, CAŁOŚĆ W OZDOBNYM KARTUSZU ZWIEŃCZONYM KORONA KRÓLEWSKĄ. OKŁADKA ZAMKNIĘTA ZŁOTĄ LINIĄ I OZDOBNĄ ZŁOTĄ BODIURĄ. PAPIER WYKLEJEK MARMURKOWANY.

Lit.: Manuel de l’amateur de reliures armoriées française, Paryż 1924-1935, plansza 2684 (inne warianty);
M. Sipayłło, Polskie superexlibrisy…, s. 252-253 (inne warianty);
Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii. Wystawa..., Warszawa 2005 (kilka innych wariantów).
OGROMNA RZADKOŚĆ ANTYKWARYCZNA!

STAN BDB-/egzemplarz po fachowej konserwacji, PIĘKNY EGZEMPLARZ

 

"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

 

Ten produkt nie jest już dostępny!

 

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png