BIELSKI- KRONIKA POLSKA wyd. 1597

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10105
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 98,00 zł

BIELSKI- KRONIKA POLSKA wyd. 1597

BIELSKI

KRONIKA POLSKA 

(wyd. pierwsze)
(reprint)

Kroniki polskie zostały wydane w opracowaniu syna Bielskiego, na podstawie jego wcześniej opublikowanych Kronik wszystkiego świata dzieła czytanego i wydawanego trzykrotnie w Rzeczpospolitej XVI w., przekładanego także na inne języki.


"Mamy najnowsze wydania źródeł najważniejszych dla początkowej historii Polski: Galla Anonima i Wincentego Kadłubka. Nie mamy takiego wydania pracy Bielskiego. Skutkiem tego jest to, że w obiegu popularnym znani są Anonim i Kadłubek, ale nie Bielski.
Kroniki polskie zostały wydane w opracowaniu syna Bielskiego, na podstawie jego wcześniej opublikowanych Kronik wszystkiego świata dzieła czytanego i wydawanego trzykrotnie w Rzeczpospolitej XVI w., przekładanego także na inne języki. Bielski wywarł wielki wpływ na kształt staropolskiej myśli historycznej, współtworzył wizję dziejów Polski jako połączenia historii świętej z historią świecką. Z tego powodu współcześni historycy uznają jego dzieło za takie, które jest początkiem historiografii polskiej.

Kroniki… Bielskiego są wielkim zabytkiem literatury staropolskiej, ważnym źródłem dla nauk historycznych, dla samej historii Polski, historii literatury. Jest to też dzieło, które dzisiaj może budzić zainteresowanie czytelników spoza środowisk akademickich, o czym świadczyć mogą przykłady Anonima, Kadłubka, Haura, Paska, Kitowicza itd."

Zbigniew Libera prof. dr hab.
Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej
Uniwersytet Jagielloński Kraków

Dofinansowano ze środków
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Opis pozycji:
Oprawa: ekoskóra, suche tłoczenie
Format: 190x280 mm
Liczba stron: 826
Data wydania: 2017
ISBN 978-83-65602-15-2

Format 19x28 cm

Stan NOWA